Dijital Zaman Tüneli Projesi'nin amacı Kişiselleştirilmiş Dijital Hafızanın (PDM) nasıl oluşturulacağına ilişkin kullanımı kolay bir rehber oluşturup yaygınlaştırmaktır. Kişiselleştirilmiş Dijital Hafıza; temelde kısa filme dönüştürülmüş fotoğraflar, videolar ve seslerin bütünüdür. Rehber herkese ücretsiz basit bir eğitim modülü ve aynı zamanda indirilebilir eğitsel video formatında sunulacaktır. Ve filmlerin hazırlanması masrafsız yada çok az maliyetli olacaktır.

Kişiselleştirimiş Dijital Hafıza'nın amacı hafıza kaybı yaşayan kişinin hafızasını olumlu tepki alabilecek şekilde tetiklemek ve/veya hatıralar yoluyla iletişimi tetiklemektir. Kişiselleştirilmiş Dijital Hafıza bireysel bir çalışma olduğu için tüm veriler kişiye özgüdür.

Kişiselleştirimiş Dijital Hafıza'yı oluşturan materyaller bir araya getirilmeden önce olumlu tepki alınıp alınamayacağı açısından test edildiğinden diğer dijital bazlı hafıza tetikleyicilerden farklıdır.

Hafıza kaybı yaşayan kişi, ailesi ve profesyonel bakıcılar, hangi materyallerin uygun olduğu ve tamamlanmış formatın ne olması gerektiği konularına karar verilmesi aşamasında birlikte katkı sağlayacaklardır.

Kişiselleştirimiş Dijital Hafıza özel olarak çekilecek yada önceden var olan fotoğrafların filmlerin ve seslerin bir bütünüdür. Her birey farklı olduğu için her bir Kişiselleştirimiş Dijital Hafıza'nın içerik ve format yönünden eşsiz olacağının bilincindeyiz, bu nedenle insanların fikir edinebilmeleri için örnek videolar da hazırlayacağız.

2014 Eylül ayından 2016 Ağustos ayına kadar sürecek olan proje kısmen Avrupa Birliği tarafından fonlanmaktadır ve Avrupa çapında beş ülkeden toplam altı kuruluşu içermektedir. Detaylar için lütfen Ortaklar bölümüne bakınız.

Projede yer almak, eğitimi tecrübe etmek ve Kişiselleştirimiş Dijital Hafıza oluştrumak istiyorsanız lütfen iletişim sayfasından irtibata geçiniz.